Fluon - Środek Antyucieczkowy do Formikariów i aren
Czynniki wpływające na konieczność zakupu bariery dla mrówek
Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że nie ma potrzeby stosowania fluonu lub innych barier antyucieczkowych jeżeli:
- szczelnie zamykacie pokrywę formikarium
Częsta obawa posiadaczy kotów- strącenie formiarium lub przesunięcie pokrywy formikarium. W takich sytuacjach radzimy trzymać formikarium w szufladzie lub innym niedostępnym dla kota miejscu.
- karmicie i poicie mrówki
- nie narażacie mrówek na nasłonecznienie lub silne działanie lampą
Pamiętam klienta, który po 2 tygodnich użytkowania, żalił się, że mrówki chcą uciec, że wygryzły gniazdo gipsowe w sposób ogromny. Od słowa do słowa okazało się, że formikarium stało w 35 stopniowym słońcu na parapecie ( było bardzo ciepłe lato).
- kolonia mieści się w terrarium dla mrówek (formikarium nie jest za małe)
Mrówki chcą również uciec z formikarium kiedy kolonia jest za duża, ucieczka wtedy to sposób poszukiwania nowego miejsca do rozwoju kolonii. Trochę podobnie jak z ludźmi, staramy się przebywać, przemieszczać tam gdzie mamy lepsze warunki do życia.
- podłoże formikarium nie jest przewodnione, przelane
Pamiętam klienta który zalał betonowe gniazdo, jakby to było akwarium, a nie formikarium. Pomyliły mu się zwierzątka :)
Reasumując: Mrówki lubią swoje domki dla mrówek (farmy mrówek, terraria dla mrówek), mam nawet wrażenie, że się do nich przyzwyczajają ( przykład: nie zawsze chcą się przesiedlić z probówki w której były hodowane do nowego, zakupionego dla ich dobra super hiper mega formikarium z różnorodnymi udogodnieniami). Dlatego jeżeli nie zachodzą wyżej wymienione czynniki, to nie ma potrzeby stosowania różnych barier typu "antyescape". Zawsze można wyczuć moment kiedy mrówki są mniej aktywne, schowane w gnieździe i sprzątnąć formikarium, spokojnie nawodnić gniazdo, uzupełnic wodę w poidle, podać nowy pokarm dla mrówek.
Jeżeli jednak chcesz wietrzyć swoje formikarium, masz bardzo agresywną klonię mrówek lub po prostu "dmuchasz na zimne"- są na to różne środki antyucieczkowe dla mrówek.
Dlaczego Fluon?
Środek ten to specjalna substancja na bazie politetrafluoroetylenu (PTFE), zalecany przez myrmekologów takich jak Hölldobler i Wilson ( Edward O.Wilson- ceniony ekspert w dziedzinie myrmekologii, jeden z największych biologów XX wieku). Fluon tworzy wyjątkowo śliską warstwę, uniemożliwiającą mrówkom przyczepienie się, co pozwala na skuteczne zamknięcie formikarium.
Firma Antcenter udostępnia ten środek w 2 objętościach:
Fluon 10 ml środek antyucieczkowy do mrówek
Fluon 50 ml środek antyucieczkowy do mrówek
p.s. Jeżeli zaciekawiła cię postać ojca bioróżnorodności- to mamy w naszej ofercie książkę o tej postaci:
Książka Opowieści ze świata mrowek Edwarda O.Wilsona
Inne sposoby zabezpieczenia przed ucieczką mrówek
-
Talk (Talk Antyucieczkowy)
Talk, stosowany na górnych krawędziach formikariów, również utrudnia mrówkom ucieczkę. Tworzy on cienką, śliską powłokę, podobnie jak Fluon, ale jest mniej trwały i wymaga częstszych aplikacji. Talk może być dobrą opcją przy małych koloniach lub gdy Fluon jest niedostępny. -
Olej mineralny lub wazelina
Olej mineralny lub wazelina naniesiona na krawędzie formikarium to kolejna metoda, którą można stosować w domowych warunkach. Warstwa oleju lub wazeliny uniemożliwia mrówkom przyczepienie się do powierzchni i wyjście z formikarium. Jest to jednak metoda wymagająca regularnych aplikacji, ponieważ olej i wazelina mogą z czasem tracić swoje właściwości ochronne, a także przyciągać kurz i zanieczyszczenia. -
Bariera wodna (fosy)
W przypadku niektórych gatunków mrówek stosuje się również barierę wodną, tzw. fosy, które otaczają formikarium. Fosy są skuteczne, gdyż większość gatunków mrówek nie jest w stanie przepłynąć przez wodę. Jednak metoda ta może być uciążliwa do utrzymania, zwłaszcza w domowych warunkach. -
Silikon
Silikon jest stosowany jako środek uszczelniający do zamknięcia szczelin, przez które mrówki mogą uciec. Wszystkie szklane formikaria i areny firmy AntCenter mają silikonową uszczelkę w górnej części formikarium bądź areny, dzięki czemu pokrywa szczelnie przylega do reszty pojemnika.
Podsumowanie
Zabezpieczenie formikarium to kluczowy element hodowli mrówek. Fluon jest jednym z najskuteczniejszych środków antyucieczkowych, ale nie jedynym. Wybór odpowiedniej metody zależy od wielkości kolonii, gatunku mrówek oraz dostępnych zasobów. Każda z opisanych metod ma swoje wady i zalety, dlatego warto dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb i preferencji.
Jeżli tu jesteś- pozdrawiam Cię,
Królowa Mrowiska :)