


117,00 zł
Cena regularna:
137,00 zł

105,00 zł
Cena regularna:
110,00 zł

108,00 zł

35,00 zł

265,00 zł
Cena regularna:
285,00 zł

35,00 zł


Cena
-
od
do
Mrówki z Europy południowej do domowej hodowli
Szczególnie polecamy do domowej hodowli mrówek:
- Messor barbarus- ziarnojady, stosunkowo duże mrówki z podziałem kastowym.
- Pheidole pallidula- małe mięsożerne mrówki, dosyć szybko się rozmnażające.

105,00 zł
Cena regularna:
110,00 zł

85,00 zł
Cena regularna:
100,00 zł

80,00 zł
Cena regularna:
90,00 zł
Nasze najbardziej ulubione mrówki
Hit sprzedażowy firmy AntCenter to mrówki Messor barbarus, które są uważane za jedne z najlepszych gatunków mrówek do hodowli w warunkach domowych. Te mrówki są wyjątkowe ze względu na swoje unikalne zachowania i cechy, które przyciągają miłośników mrówek na całym świecie.
Mrówki Messor barbarus są bardzo pracowite i zorganizowane, co czyni je łatwymi do hodowli i obserwacji. Są one także niezwykle ciekawe ze względu na ich specjalistyczne umiejętności, takie jak zbieranie i przechowywanie ziaren w specjalnych komorach.
Hodowla tych mrówek jest łatwa i dostępna dla każdego, kto chce zacząć swoją przygodę z hodowlą mrówek. Wszystko, co potrzebujesz, to formikarium dla mrówek, które zapewni odpowiednie warunki dla Twojego kolonii mrówek. AntCenter oferuje szeroki wybór formikariów do hodowli mrówek, w tym różne modele i rozmiary, które spełnią potrzeby każdego hodowcy.
Królowa Messor barbarus- serce kolonii i jej rola w rozwoju gniazda
Królowa mrówek żniwiarek, tworzy kolonie monoginiczne, co oznacza jedną królową w kolonii. Dlatego jest najważniejszym członkiem tego mrówczego super organizmu. Koniec żywota królowej zazwyczaj oznacza koniec kolonii, chyba, że w sztucznych warunkach uda nam się zaadoptować nową zaplemnioną królową. Jest to bardzo trudny proces.
Pierwsze potomstwo Królowa wychowuje samodzielnie, bez pomocy innych mrówek. Po locie godowym w którym kopulowała z kilkoma samcami, składa jajka, którymi się opiekuje. Cały czas znajduje się w ich pobliżu i je liże. Jajka stopniowo się powiększają i ulegają przeobrażeniu.
Jej rola jest głównie rozrodcza. Ma kopulować z kilkoma trutniami w celu zebrania różnorodnego materiału genetycznego, ma wyladować w stosownym miejscu aby założyć gniazdo i ma składać jajka. Taka królowa może złożyć miliony jaj, jeżeli warunki są sprzyjające.
Kupowanie mrówek Messor barbarus w AntCenter to doskonały wybór ze względu na ich dobre zdrowie oraz jakość. Firma dba o to, aby jej mrówki były hodowane i przechowywane w odpowiednich warunkach, co zapewnia ich wysoką jakość. Oferują także gwarancję na wszystkie swoje mrówki, abyś mógł bez obaw rozpocząć swoją przygodę z tymi fascynującymi insektami.
Podsumowując, mrówki Messor barbarus z AntCenter to idealny wybór dla miłośników mrówek, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z hodowlą mrówek. Są one łatwe w hodowli i oferują wiele ciekawych zachowań do obserwacji. W AntCenter znajdziesz szeroki wybór formikariów i aren do hodowli mrówek oraz wysokiej jakości mrówki, których możesz być pewien.
Porównanie Messor barbarus z innymi gatunkami mrówek europejskich
Messor barbarus wyróżnia się pod względem odżywiania, morfologii jak i ekologii na tle innych europejskich mrówek.
- Dieta i ekologia
Specjalizacja pokarmowa: Messor barbarus, popularnie nazwana mrówką żniwiarką, to zbieraczka nasion. Koncentruje się głównie na poszukiwaniu, zbieraniu i magazynowaniu nasion. Taka dieta, operta na suchej materii roślinnej odróżnia ją od wielu europejskich gatunków, które korzystają z bardziej zróżnicwanych źródeł pokarmów- nektaru, spadzi, owadów.
- Rola w ekosystemie
Dzięki swojej roślinnej diecie Messor barbarus odgrywa istotną rolę w rozsiewaniu roślinności, w przeciwieństwie do innych mrówek, które koncentruja się na zdobywaniu białka czy cukrów.
- Budowa ciała
Mrówki żniwiarki charakteryzują się masywną budową ciała oraz wyróżniają się dobrze rozwiniętymi żuwaczkami. W ten sposób przystosowały się do przenoszenia, rozdrabniania i transportowania nasion, które często mają twardą strukturę. W porównaniu do nich, gatunki takie jak Lasius niger czy Myrmica, mają bardziej smukłą budowę, ich żuwaczki są mniej przystosowane do mechanicznego rozdrabniania pokarmu.
- Podział kastowy
W koloniach Messor barbarus występuje bardzo wyraźny podział kastowy wraz z rozwojem kolonii. Większe robotnice, pełniące rolę żołnierzy, są prawie tak duże jak rólowa, bronią kolonii i są przystosowane do manipulacji większymi pokarmami. U innych europejskich mrówek, różnice w wielkości mrówek, są mniej zauważalne np.w porównaniu z Pheidole pallidula.
- Strategia foragingowa (poszukiwania pożywienia, żerowania)
Messor barbarus tworzą wyraźne szlaki do źródeł nasion, ich głownego pokarmu, podczas gdy inne mrówki europejskie nie będace ziarnojadami, posługują się zróżnicowanymi strategiami zdobywania pokarmu- mogą polować na drobne bezkręgowce, zbierać słodkie nektary, spadź mszyc.
- Adaptacja do środowiska
Messory występują głównie na terenach o klimacie śródziemnomorskim- suchych, ciepłych, o zubożałej roślinności, gdzie nasiona stanowią główne żródło ich pokarmu. Natomiast mrówki europejskie, jak np. wspomniane wcześniej Lasiusy, są bardziej wszechstronne pod względem preferencji siedliskowych (lasy, łaki, obszary miejskie)
Powyższe porównanie pokazuje, że choć wszystkie mrówki europejskie współistnieją i odgrywaja ważną rolę w swoich ekosystemach, to ich stategie życiowe i adaptacje ewolucyjne, mogą być bardzo różne, zależne od specyficznych warunków środowiskowych i dostępnych zasobów.