A jak Arena dla mrówek
Areny służą jako wybieg dla mrówek w celu furażowania.
Furażowanie jest to poszukiwanie i zdobywanie pokarmu przez mrówki.
Areny służą do wykładania pokarmu oraz dekoracji mających za cel uczynienie podobnym warunków sztucznych do naturalnych, w którym furażują mrówki.
A jak Aphaenogaster senilis
Mrówka z krajów Europy południowej, żywa, szybka,bez podziału kastowego.
A jak Adopcja mrówek
Poprzez adopcję mrówek rozumie się połączenie Królowej z robotnicami z innej kolonii mrówek. Najczęściej się to odbywa w warunkach sztucznych w lodówce. Mrówki schłodzone przechodzą swoimi feromonami, ledwo się ruszają, są nieco "ogłupione", nie są agresywne. Wtedy może dojść do akceptacji nowej Królowej.
Proces ten niezwykle rzadko się udaje w waunkach domowych i jest obarczony ryzykiem niepowodzenia.
A jak Army ants
To angielska nazwa mrówek legionistek, które potwafią formować szyki bojowe i co ciekawe atakować większe od siebie owady a nawet zwierzęta.
A jak Atta cephalotes (nazwa łacińska)
To po polsku: Grzybiarka parasolowa. Gatunek mrówek hodujących grzyb (fungus), podział pracy kastowy, mrówki długowieczne (w naturze Królowe dożywają do 15 lat) z licznymi robotnicami (do 5 milionów robotnic) Żyją w głębokich gniazdach ziemnych do 7 m głębokości. Mrówki egzotyczne.
A jak Arrenotokia
Jest to forma dzieworództwa, w której z niezapłodnionych komórek jajowych rozwijają się wyłącznie samce (trutnie mrówek, pszczół)
B jak bieganie mrówek
Niektóre mrówki ( np.
Temnothorax albipennis) uprawiają tzw. bieganie w tandemie podczas którego jedna mrówka pokazuje drugiej drogę do nowego źródła pożywienia. Mrówka prowadząca może nawet zwolnić tempo, by jej uczeń mógł nadążyć, rozejrzeć się i zapamiętać charakterystyczne punkty trasy.
B jak barbarus
Warto wspomnieć o znaczeniu tego słowa, ponieważ określa jednen z najbardziej pożądanych do hodowli gatunków mrówek:
Mrówki Messor barbarus
Barbarus oznacza barbarzyńcę, człowieka dzikiego, pierwotnego, niecywilizowanego.