


117,00 zł
Cena regularna:
137,00 zł

105,00 zł
Cena regularna:
110,00 zł

108,00 zł

35,00 zł

265,00 zł
Cena regularna:
285,00 zł

35,00 zł


Camponotus ligniperda
Cena regularna:
towar niedostępny






Opis
Mrówki Camponotus Ligniperda (Gmachówka drzewotoczna)
Krótki opis gatunkowy:
- Gatunek: Camponotus ligniperda (Gmachówka drzewotoczna)
- Rozmiar: królowa: 15 – 18 mm, robotnice: 6 - 14 mm.
- Ubarwienie: czarno – brązowe lekko połyskujące.
- Występowanie: Europa Środkowa
- Odżywianie w naturze: głównie owady.
- Odżywianie w war. domowych: miód, owady np. mączniki, świerszcze, komary itp.
- Hibernacja: tak
- Temperatura: 20 - 28°C
- Gniazdowanie: nasłonecznione, piaszczyste skarpy, lub pod korzeniami.
- Trudność: gatunek średnio trudny.
- Polecany typ formikarium ( nie wchodzi w skład tej oferty): formikarium Kompakt, formikarium "Lubi"
Największa mrówka Europy- opis gatunkowy:
Camponotus ligniperdus ( Gmachówka drzewotoczna) to największa mrówka Polski i Europy zamieszkująca w lasach oraz na terenach zakrzewionych. Mrówka buduje gniazda w próchniejących pniach drzew lub w korzeniach dużych drzew. Mrówka z kastami (wśród robotnic wyróżnić można piastunki, zbieraczki i żołnierzy)
Zazwyczaj w gnieździe znajduje się jedna płodna królowa, jeżeli jest ich kilka to nie tolerują się nawzajem i zajmują różne części gniazda.
PORADA HODOWLANA:
Te mrówki rozwijają się powoli, szczególnie na początku istnienia kolonii. Kolonia może popadać w stagnację, co jest procesem normalnym dla tego gatunku. Kolonie powiększają się stopniowo, ale z czasem można wyhodować imponującą i ciekawą kolonię z mrówkami o podziale kastowym. Camponotus Ligniperda to gatunek mrówek dla cierpliwych hodowców.
Minimalna polecana ilość do zasiedlenia formikarium to 13-15 mrówek. Ze względu na rozmiary mrówki polecamy formikarium Kompakt (jest poziome oraz ma wkład korkowy)
Składając zamówienie sugerujemy się kierować podanymi poniżej produktami powiązanymi.
Camponotus ligniperda- największe mrówki Europy do hodowli domowej
Mrówki gmachówki są popularnym wyborem wśród hodowców mrówek ze względu na imponującą wielkość i ciekawą hierarchię społeczną (kastowość). Największe robotnice (major) dorównują wielkością do Królowej, mają masywną głowę.
Poruszają się dostojnie, są bardzo ładne. Te cechy i duże rozmiary czynią ją bardzo pożądanym gatunkiem w domowej hodowli.
Mrówki gmachówki- cechy gatunku i środowisko naturalne
Camponotus ligniperda gniazdują głównie w pniach drzew, pod korzeniami drzew, w drzewie próchniejącym.Najczęściej mozna je spotkać w lasach.
Zakładają gniazda w sposób klasztorny, co oznacza, że po locie godowym z wieloma samcami, po zaplemnieniu, dochodzi do założenia gniazda w sposób samotny. Samotna Królowa wydaje potomstwo i w tym czasie nie opuszcza gniazda. W gnieździe znajduje się tylko jedna królowa- jest to gatunek monoginiczny.
Domowa hodowla mrówek gmachówek na początku przebiega powoli, ponieważ mrówki te popadają w stagnację. Z naszego doświadczenia wynika, że tak zazwyczaj bywa na początku hodowli mrówczanej kolonii. Z czasem kolonia przyśpiesza w rozwoju i może osiągnąć kilka tysięcy osobników. Nie jest to gatunek mrówek dla osób nieciepliwych. Jeżeli zdecydujesz się na zakup tego gatunku- wymagane jest przeprowadzenie zimowania (hibernacji)
Mrówki te charakteryzują się podziałem kastowym.
Ta bardzo cenna i piękna mrówka jest podobna do Camponotus herkuleanus.
Zalety gatunku:
- To duże, efektowne mrówki, łatwe do obserwacji.
- Mrówki o ciekawej hierachii społecznej
- Nieagresywne
Wyzwania:
- Powolny rozwój
- Wymagają zimowania
Camponotus ligniperda hodowla- warunki, temperatura i karmienie
Ze względu na to, że mrówki te gniazdują głownie w drzewie, polecanymi przez nas formikariami są formikaria korkowe.
Szczególnie na początek hodowli polecamy formikarium korkowe Kompakt, w którym duża królowa może się swobodnie poruszać.
Polecana temperatura do hodowli to 22- 26°C
Polecane pokarmy to pokarmy białkowe (mącznik młynarek, świerszcze, karaczany) oraz pokarmy węglowodanowe ( galaretki, miód,syropy cukrowe). Wszystkie pokarmy z naszego Zestawu pokarmów dla mrówek, będą odpowiednie dla gmachówki drzewotocznej.
Podział kastowy w kolonii Camponotus ligniperda
W opisywanym gatunku występuje polimorfizm, co oznacza różnice w proporcjach i wilekości ciała wśród robotnic. Mówimy wtedy o kastowości wśród mrówek, co oznacza, że ich wielkość predystynuje je do wykonywania określonych funkcji.
Rozmiar królowej może dochodzić do 18 mm, natomiast robotnice mają od 6 do 14 mm. Rozmiary robotnic są stosunkowo duże w porównaniu z innymi gatunkami mrówek.
Camponotus ligniperda to intrygujący gatunek mrówek, warty zainteresowania myrmekologów. Ich obserwacja może dostarczyć cennej wiedzy i satysfakcji z rozwoju kolonii w sztucznych warunkach. Należy jednak pamiętać, że ich hodowla wymaga cierpliwości i odpowiedniej troski, aby zapewnić im idealne warunki do rozwoju.