


117,00 zł
Cena regularna:
137,00 zł

105,00 zł
Cena regularna:
110,00 zł

108,00 zł

35,00 zł

265,00 zł
Cena regularna:
285,00 zł

35,00 zł


Lasius Niger – Duże Czarne Mrówki do Hodowli
Cena regularna:
towar niedostępny






Opis
Mrówki z gatunku Lasius niger (Hurtnica pospolita, hurtnica zwyczajna, hurtnica czarna)
Krótki opis gatunkowy:
- Gatunek: Lasius niger.
- Rozmiar: królowa: 8-9 mm, robotnice: 1 mm-3 mm.
- Ubarwienie: czarny + połysk.
- Występowanie: głównie w Europie środkowej.
- Odżywianie w naturze: spadź i owady.
- Odżywianie w war. domowych: miód, owady np. mączniki, świerszcze, komary itp.
- Hibernacja: tak
- Temperatura: 20 - 28°C
- Gniazdowanie: buduje gniazda w umiarkowanie piaszczystym podłożu, zwykle pod kępami traw.
- Trudność: gatunek łatwy w hodowli.
- Polecany typ formikarium ( nie wchodzi w skład tej oferty): formikarium Kompakt, formikarium Brand, formikarium Dream, formikarium Quattro, formikarium Tower.
Opis gatunku:
Lasius niger ( hurtnica pospolita, hurtnica zwyczajna) jest najliczniej występującym gatunkiem mrówek w Europie środkowej. Występuje w całej Polsce. Gatunek ten jest liczny jeśli chodzi o wielkość kolonii. W naturze wychowuje on do ok. 10 000 robotnic. Gatunek ten jest wilgociolubny (tak jak 99% wszystkich mrówek zamieszkujących Europę). Gniazduje w różnych miejscach, począwszy od lasu a skończywszy na szczelinach w murach budynków.
Gniazda buduje zwykle w ziemi. Zdarza się w wysokiej trawie buduje monumentalne ziemne kopce, czasami dochodzące nawet do 40 cm wysokości (bardzo duża kolonia). Im wyższa trawa tym bardziej strome ściany i wyższe gniazdo. Pokarm stanowi głównie spadź oraz drobne owady, szczególnie chętnie łowione podczas wychowu potomstwa (jaja/ larwy/ poczwarki).
Lasius niger nawiązał symbiozę ("współpracę") z mszycami. Tzn. Robotnice opiekują się okresowo mszycami, które są źródłem słodkiej spadzi dla mrówek. Mrówki przenoszą mszyce w miejsca obfitujące w lepszy rodzaj pokarmu, co z kolei skutkuje większymi ilościami wytwarzanej spadzi przez mszyce, którą mrówki chętnie spijają.
Gatunek mrówek łatwy w hodowli ze względu na klasztorny sposób zakładania mrowiska.
PORADA HODOWLANA:
W wypadku zakupu niewielkich kolonii, zalecamy podhodować mrówki w probówce do ilości 12-15 robotnic przed wypuszczeniem do formikarium. W przeciwnym wypadku mrówki mogą czuć się zagubione i kolonia będzie rozwijać się wolniej.
Mrówki z gatunku Lasius niger najlepiej czują się w formikariach korkowych (lubią drążyć korytarze w korku) lub w formikariach ziemnych (niestety są wtedy niewiele widoczne dla obserwującego)
Zapraszamy do oglądnięcia:
https://www.youtube.com/shorts/bHk0vsybSpU
https://www.instagram.com/p/C_TRH3BtjOS/
https://www.tiktok.com/@antcenter_mrowki/video/7408971361642695969
https://www.youtube.com/watch?v=FMgC4NoDizI
Lasius niger- dlaczego to idealne czarne mrówki dla początkujących?
Lasius niger, znane również jako hurtnica pospolita, to jedne z najpopularniejszych mrówek na początkowym etapie myrmekologicznej przygody. Ich popularność wynika z kilku faktów:
1. Łatwość hodowli- wymagana temperatura hodowli to 22-26 stopni, wilgotność umiarkowana- nie trzeba inwestować w specjalne formikaria i akcesoria, jak to jest np. w porownaniu z mrówkami tropikalnymi.
2. Łatwość pozyskania królowej- rójki Lasius niger odbywaja się latem (lipiec-sierpień), jeżeli masz odrobinę szczęścia, sam złąpiesz królową.
3. Odporność i wytrzymałość- te czarne mrówki nie są tak bardzo wrażliwe na drobne wahania temperatury czy wilgotności.
4. Proste wymagania żywieniowe- nie wymagają specjalnego pokarmu, są wszystkożerne.
5. Hibernacja- przeprowadzisz ją w warunkach domowych- w lodówce, w ciągu 1-3 miesięcy.
6. Brak agresji- te czarne mrówki nie są agresywne, ich hodowla jest bezpieczna dla domowników.
7. Dostępność w naszej ofercie licznych formikariów dopasowanych do tego gatunku (korkowe lub ziemne)
8. Szybki rozwój kolonii- na początku rozwój tych czrnych mrówek przebiega powolnie, natomiast po osiągnięciu kilkudziesięciu robotnic i prawidłowo przeprowadzonej hibernacji, kolonia zaczyna szybko rosnąć.
O tym gatunku szeroko rozpisalismy się na naszym blogu:Jak postępowac z Lasius niger , jeżeli masz pytania zapraszamy do lektury.
Jakie formikarium wybrać dla Lasius niger? Najlepsze rozwiązania do obserwacji.
Wybór odpowiedniego formikarium , dostosowanego do gatunku mrówek to kluczowy krok w zapewnieniu mrówkom komfortowych warunków do rozwoju. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że na początkowym etapie najlepiej wybrać formikaria:
1. Formikaria korkowe- mają gniazda z korka, miekkiego podłoża, które preferuje hurnica pospolita. Te czarne mrówki lubią drążyć korytarze. Destrukcja korka to naturalny proces, świadczący o tym, że mrówki dobrze się czują w takim gnieździe. Dobrze są widoczne jajka mrówek.
2. Formikaria ziemne- mrówki Lasius niger bardzo dobrze czują się w takich gniazdach, ponieważ spośród formikariów najlepiej imitują ich naturalne warunki. Hodowca może ogladać tunele, które wykopały mrowki, te tunele zmieniają się. Minusem jest słaba widoczność, mrówki są czarne, podłoże ciemne, opócz tego mrówki się po prostu zakopują i czasami hodowca ma wrażenie, że królowa zaginęła.
3. Inne rodzaje formikarów- mogą być stosowane dla tych czarnych mrówek, gdy kolonia osiągnęła duże rozmiary ( 500+), wtedy to jest superorganizm i podłoże ma mniejsze znaczenie.
Ważne aby formikarium dla Lasius niger miało miejsce do nawadniania, nawadniamy zawsze jedno miejsce w formikariach korkowych lub ziemnych, nie przemaczamy całego gniazda. Każdy żywy organizm potrzebuje wody do życia. Kiedy w planach masz wyjazd- zaopatrz się w poidełka dla mrówek.
Żywienie Lasius niger- co jedzą czarne mrówki w naturze i hodowli domowej?
Lasius niger to wszystkożerne mrówki, które w naturze odżywiają sie inaczej niż w warunkach domowych.
1) Dieta Lasius niger w naturze.
Mrówki te są znane ze spożywania spadzi mszyc. Mszyce to szkodniki roślin- mogą szybko zaatakować i zniszczyć rośliny. Mrówki żyją z nimi w swoistej symbiozie, chronią je z powodu spadzi, produkowanej przez mszyce. To słodka substancja,źródło węglowodanów dla kolonii mrówek. Mrówki chronią mszyce przed innymi owadami takimi jak np. biedronki.
Owady i ich larwy- czarne mrówki chętnie spożyją świerszcza czy muszki owocówki- to dla nich cenne źródło białka.
Resztki organiczne- padlina innych zwierząt.
Nektar- substancję, którą wydzielają kwiaty. Zapewnie nieraz widziałeś mrówki w kielichach kwiatów.
2) Dieta Lasius niger w sztucznych warunkach domowych.
Węglowodany:
Miód- podawany samodzielnie w postaci minikropelki lub rozcienczony z wodą. Oprócz miodu mogą jeść Pyłek pszczeli
Galaretki- o galaretkach pisalismy tutaj:Galaretki pokarm dla mrówek.
Soki owocowe- mini kropelki podane w specjalnym karmidełku dla mrówek
Owoce- można je podawać, należy jednak uważać, ponieważ mogą sie utworzyć muszki owocówki lub pleśń.
Białko:
Martwe owady- mączniki, karaczany, świerszcze. Może byc to również:Mąka ze świerszczy
Pokarm rybny- w AntCenter to mielona stynka.
Białko jajka ugotowane na twardo.
Specjalne preparaty białkowe dla mrówek ze sklepów zoologicznych- np.Pokarm podstawowy dla mrówek lub Krew suszona.
Czego unikać przy karmieniu czarnych mrówek?
Przede wszystkim należy unikać podawania nadmiaru białka, które szybko się psuje i którego pozostałości trudno wyczyścić. Należy unikać także owadów lub pokarmu zanieczyszczonych pestycydami.
Jak podawać pokarm mrówkom Lasius niger?
Najlepiej podawać pokarm w pojemnikach, które nie pobrudzą podłoża. Są to:karmidełka lub poidełka. O roli tych akcesoriów jest obszerny blogowy wpis: Karmidełka i poidelka w hodowli mrówek. Jeżeli nie masz takich akcesoriów możesz podać pokarm np.na kawałku folii aluminiowej.
Lasius niger to mrówki łatwe do karmienia, wystarczy,że zapewnisz im dostęp do wody i źródeł węglowodanów oraz porcje białka. Wszystko to spowoduje, że mrówki będą w dobrej kondycji.